Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Charakteristika obce

Názov obce: Výčapy - Opatovce
Okres: Nitra
Kraj: Nitriansky
Prvá písomná zmienka: rok 1239
Rozloha obce: 1 419 ha
Nadmorská výška: 155 m n. m.
Súradnice: 48° 24′ 42″ N, 18° 4′ 58″ E
Počet obyvateľov: 2 185 (k 31. 12. 2013)

     Obec Výčapy - Opatovce vznikla v roku 1888 zlúčením obcí Výčapy a Opatovce. Obec leží v údolí rieky Nitra na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi.

     V obci sa nachádza základná škola, materská škola so školskou kuchyňou, zdravotné stredisko s ambulanciami všeobecného, detského i zubného lekára, lekáreň, pošta a široká sieť obchodov a služieb.

     V minulom desaťročí sa v obci dokončila výstavba obecnej kanalizácie a celoobecného vodovod. V posledných rokoch sa zrealizovalo viacero investičných akcií, medzi najdôležitejšie patrí rekonštrukcia miestnych komunikácií, chodníkov, autobusových zastávok, rekonštrukcia kultúrneho domu, rekonštrukcia základnej i materskej školy.

    Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel barokový kaštieľ, ktorý dal v polovici 18. storočia postaviť knieža Frigyes Hohenzollner, v ktorom v súčasnom období sídli obecný úrad.

     V obci pôsobia mnohé spoločenské organizácie a občianske združenia, ktoré sa podieľajú na spoločenskom a kultúrnom dianí v obci.

     Zaslúžený odpočinok dôchodcom spríjemňuje činnosť Základnej organizácie JDS, ktorá organizuje pre svojich členov oslavy z príležitosti Fašiangov, Dňa matiek a Mikulášske posedenie. Pri ZO JDS pôsobí spevácka skupina NÁDEJ, ktorá úspešne reprezentuje obec v širokom okolí a účinkuje na rôznych spoločenských podujatiach v obci. Druhou speváckou skupinou, ktorá v obci pôsobí je skupina NEFELEJC, ktorá vystupuje v maďarskom jazyku.

     Najdlhšie pôsobiacou organizáciou v našej obci je futbalový klub. Začiatky futbalu sa datujú do obdobia rokov 1929-1930 a získal si mnoho priaznivcov, ktorí mu zostali verní až dodnes.

     Ďalšími aktívnymi organizáciami v obci sú: 26. Skautský zbor sv. Cyrila a Metoda, Klub mladých športových nádejí, ZO  Slovenského zväzu záhradkárov, ZO Slovenského zväzu chovateľov, Poľovnícke združenie a ZO Slovenského červeného kríža.


 
webygroup

dnes je: 22.2.2017

meniny má: Etela

ÚvodÚvodná stránka