Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Separovaný zber

ZMYSEL SEPAROVANIA ODPADU

     

     Separovaný zber je zber oddelených zložiek komunálnych odpadov. Zložka komunálnych odpadov je ich časť, ktorú možno mechanicky oddeliť a zaradiť ako samostatný druh odpadu. Inak povedané, separovaný zber znamená, že nepotrebnú, vyhodenú vec nepovažujeme za odpad, ale za druhotnú surovinu, ktorú je možné recyklovať – znovu použiť.

     Každý človek denne vyprodukuje isté množstvo odpadu. Sami to vieme podľa vlastných nádob na smeti, ktorých obsah je pravidelne odvážaný a zdanlivo sa nás viac netýka. Je to však ohromné množstvo odpadu. V prípade, že sú uvedené odpady vhadzované do zbernej nádoby na zmesový komunálny odpad, budú spoločne s ním v ďalšom procese nakladania zneškodnené (skládkovaním, spaľovaním). 

     Väčšinu z uvedených odpadov však už dnes vieme znovu využiť v procese výroby ako tzv. druhotnú surovinu. Odpad vieme materiálovo zhodnotiť – recyklovať. V procese recyklácie vznikajú z pôvodných odpadov nové veci.

 


ÁNO – noviny, časopisy, knihy, zošity, katalógy, listy, obálky, letáky, výkresy, telefónny zoznam, plagáty, pohľadnice, zakladače, krepový papier, papierový obal, kartón, lepenka, kancelársky papier, viacvrstvové (krabicové) obaly od mlieka, smotany a iných mliečnych výrobkov, ovocných štiav a džúsov, tetrapak atď.

NIE – znečistený papier (potravinami, farbou, maltou, ...), kopírovací papier, faxový papier, celofán a voskovaný papier, hygienické potreby (plienky, vreckovky, ...), vata, obaly od sladkostí a slaností, znečistené tetrapaky potravinami, viacvrstvové obaly od kávy, vreckových polievok, pudingov, práškov do pečiva, práškového cukru, kakaa, vegety, korenín, nanukov, žuvačiek atď.

 

 
ÁNO – plastové fľaše od nápojov, rastlinných olejov, obaly od aviváží, šampónov, čistiacich prostriedkov, tégliky od jogurtov, hračky z plastov, obalové fólie, polystyrén, plastové tašky, vedrá, koše, prepravky atď.
 
NIE – znečistené plasty (potravinami, zeminou, farbami, maltou, ...), obaly od sladkostí a slaností, celofán, podlahové krytiny, guma, molitan, plastové obaly z motorových olejov a iných ropných produktov

 

 

ÁNO – zbytky ovocia, zeleniny, starý chlieb, bezmäsité zbytky jedla, papierové vrecko znečistené zeleninou, ovocím, maslom, džemom, použitá papierová vreckovka a servítok, škrupinka z orecha a vajca, usadenina z kávy, čajové vrecko, piliny a hobliny, vata, vlasy, chlpy atď.

NIE – kosti, odrezky mäsa, popol z uhlia, časopisy, tuky, chemicky ošetrené materiály, rastliny napadnuté chorobami, plasty, kovy, sklo, mäsité zbytky (šunka, saláma, hydina, paštéta), cigaretový ohorok a popol atď.

 

 

ÁNO – zložky komunálneho odpadu, ktoré nie je možné vytriediť.

NIE – nebezpečné odpady, stavebný odpad, elektroodpad, bioodpad, kvety, tráva, lístie, drobné konáre, mladá burina, drevný popol atď.

 

 

ÁNO – sklenené fľaše od nápojov, sklenené nádoby, poháre od zaváranín, tabuľové sklo, sklo z okuliarov, črepiny zo sklenených rozbitých nádob, črepiny z vratných sklenených nádob atď.

NIE – uzávery z fliaš, silne znečistené sklo (potravinami, maltou, ...), porcelán, keramika, zrkadlá, autosklo, dymové sklo, drôtené sklo, sklobetónky, žiarovky, žiarivky, výbojky, plexisklo, teplomer, TV obrazovky, monitory atď.

 

 

Zdroj: www.pzo.sk  


 

Nový harmonogram vývozu na rok 2015


 
webygroup

dnes je: 19.4.2018

meniny má: Jela

ÚvodÚvodná stránka