Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Bezpečné priechody pre chodcov v obci Výčapy - Opatovce

Zvýšenie bezpečnosti na priechodoch pre chodcov

     Vidieť a byť videný, je základným predpokladom a podmienkou bezpečného priechodu pre chodcov.

     Rastúca premávka na pozemných komunikáciách a rozvoj automobilovej dopravy, ktorý je jedným zo základných charakteristických rysov modernej civilizácie, síce priniesol rad pozitívnych výsledkov spočívajúcich v  raste životnej úrovne a ekonomiky, ale priniesol i celý rad negatívnych dôsledkov v podobe nárastu nehodovosti.

     Prevažná časť dopravných nehôd, ku ktorým dochádza pri strete vodiča a chodca sa podľa analýz stáva na priechodoch pre chodcov a za zníženej viditeľnosti v obci. Podľa istej európskej štúdie až 46 % zo všetkých nehôd na priechodoch sa stáva v nočnom čase a to i napriek tomu, že hustota premávky je asi len 25 až 30 % z celkovej doby premávky. Vinu na vzniku dopravných nehôd na priechodoch v nočnom čase, kedy je značne znížená viditeľnosť, nenesú len neoznačení, nedisciplinovaní chodci, ale najmä kontrast medzi chodcami a okolím. 

     Projekt „Bezpečné priechody pre chodcov v obci Výčapy – Opatovce“, vypracovaný v rámci žiadosti o poskytnutie dotácie, zameraný na osvetlenie priechodov pre chodcov prídavnými svietidlami, oveľa komplexnejšie rieši ochranu chodcov na priechodoch.

    Cieľ vypracovaného  projektu vychádza z opatrení na zníženie rizika vzniku dopravných nehôd na najrizikovejších priechodoch pre chodcov v obci Výčapy – Opatovce. Veď zhruba v tri a pol kilometrovom úseku štátnej cesty I/64, vedúcom obcou Výčapy – Opatovce, je zriadených celkom 5 priechodov pre chodcov. Najfrekventovanejšie a teda aj najrizikovejšie dva sa nachádzajú v km 81,5 a 81,0 /pri Opatovskom a obdobne Výčapskom cintoríne/.

   Ako jedno z najúčinnejších opatrení zníženia nehodovosti  na priechodoch pre chodcov sa javí osvetlenie priechodov prostredníctvom technickými zariadeniami s prídavnými svietidlami na báze LED technológií. Navrhované riešenie, pozostávajúce z nasvietenia časti priechodov pre chodcov asymetrickými svietidlami, sú od klasického svietidla odlišné tým, že zabezpečujú potláčanie bočných svetelných emisií. Okrem iného, tieto svietidlá, v porovnaní s klasickými najmä za mokra a v noci nevytvárajú nepríjemný a nebezpečný odraz svetla v smere idúceho vozidla, čím neoslepujú vodiča, ktorý do daného úseku vchádza. Súčasťou technického riešenia je aj osadenie dodatočných aktívnych signalizačných zariadení – LED blikajúcich svetiel (gombíkov) zapustených do vozovky. Výhodou tohto systému je, že blikajúce signalizačné svetlá upozorňujú vodičov na prítomnosť chodca iba vtedy, keď sa chodec nachádza v tesnej blízkosti prechodu resp. po ňom prechádza. Dostatočne silné záblesky LED svietidiel zapustených do vozovky sú viditeľné za denného svetla ako i pri zníženej viditeľnosti. Je dokázané, že vodič motorového vozidla venuje najviac pozornosti priestoru pred sebou, ktorý má vo svojom zornom poli. Z uvedeného dôvodu je toto zariadenie veľmi účinné a zvyšuje pozornosť vodiča.

     Celkové rozpočtové náklady na realizáciu projektu boli vo výške 21 130,32 EUR. Obec na realizáciu projektu získala dotáciu z rozpočtov kapitoly Ministerstva vnútra SR vo výške 19 500.-EUR a projekt dofinancovala z rozpočtu obce sumou 1 630,32 EUR. 

    Vzhľadom na pozitívne reakcie obyvateľov obce, obec i v tomto roku podá žiadosť na realizáciu nasvietenia ďalších dvoch priechodov pre chodcov v obci.


 
webygroup

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka