Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Charakteristika obce

Názov obce: Výčapy - Opatovce
Okres: Nitra
Kraj: Nitriansky
Prvá písomná zmienka: rok 1239
Rozloha obce: 1 419 ha
Nadmorská výška: 155 m n. m.
Súradnice: 48° 24′ 42″ N, 18° 4′ 58″ E
Počet obyvateľov: 2 185 (k 31. 12. 2013)

     Obec Výčapy - Opatovce vznikla v roku 1888 zlúčením obcí Výčapy a Opatovce. Obec leží v údolí rieky Nitra na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi.

     V obci sa nachádza základná škola, materská škola so školskou kuchyňou, zdravotné stredisko s ambulanciami všeobecného, detského i zubného lekára, lekáreň, pošta a široká sieť obchodov a služieb.

     V minulom desaťročí sa v obci dokončila výstavba obecnej kanalizácie a celoobecného vodovod. V posledných rokoch sa zrealizovalo viacero investičných akcií, medzi najdôležitejšie patrí rekonštrukcia miestnych komunikácií, chodníkov, autobusových zastávok, rekonštrukcia kultúrneho domu, rekonštrukcia základnej i materskej školy.

    Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel barokový kaštieľ, ktorý dal v polovici 18. storočia postaviť knieža Frigyes Hohenzollner, v ktorom v súčasnom období sídli obecný úrad.

   V obci pôsobia mnohé spoločenské organizácie a občianske združenia, ktoré sa podieľajú na spoločenskom a kultúrnom dianí v obci.

     Zaslúžený odpočinok dôchodcom spríjemňuje činnosť Základnej organizácie JDS, ktorá organizuje pre svojich členov oslavy z príležitosti fašiangov, Dňa matiek, športové hry seniorov a Mikulášske posedenie. Pri ZO JDS pôsobí spevácka skupina NÁDEJ, ktorá úspešne reprezentuje obec v širokom okolí a účinkuje na spoločenských podujatiach v obci. Pred niekoľkými rokmi sa vytvorila i Mužská spevácka skupina, ktorá tiež obohacuje náš kultúrny život v obci.

     Ďalšou skupinou, ktorá v obci pôsobí je folklórna skupina NEFELEJC, ktorá vystupuje v maďarskom jazyku. Každoročne sa zúčastňuje na folklórnych prehliadkach a tak zachováva zvyky, obyčaje a dedičstvo našich starých rodičov.

    Dobré meno našej obci robia i PODZOBORSKÍ HELIGONKÁRI, ktorí svojou hrou na heligónke rozveseľujú nielen našich občanov, ale i všetky kúty Slovenska.

   Ďalšími aktívnymi organizáciami v obci sú: Vinohradnícky spolok, ZO Slovenského zväzu záhradkárov, 26. Skautský zbor sv. Cyrila a Metoda, Futbalový klub, Klub mladých športových nádejí, Športový klub stolného tenisu, Poľovnícke združenie, Tanečná skupina AGAIN.

    Sme radi, že sa v našej obci obnovila pekná ľudová tradícia, a to fašiangovanie mládencov po dedine, ktorí za sprievodu harmoniky spievajú ľudové piesne. Krojovaní chlapci v uliciach tancujú tradičný fašiangový tanec, povykrúcajú dievky a ženy a za odmenu dostanú slaninu, vajíčko, ale aj nejaké to euríčko.


 
webygroup

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka