Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dejiny Podzoboria Vytlačiť
 

dejiny_podzoboria.jpgPočas februára 2019 sa v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre uskutočnila prezentácia publikácie Mgr. Beáty Pintérovej, PhD. z Katedry histórie FF UKF Zobor-vidék története – Dejiny Podzoboria. Prezentácia bola spojená s krstom knihy. Do života ju uviedol Mgr. András Csuthy, PhD. z Podunajského múzea v Komárne. 

Podzoborie je termín, ktorý sa používa pre obce nachádzajúce sa priamo pod vrchom Zobor, ale tiež obce vzdialenejšie od Zobora. Ide o jedno z najsevernejších území obývaných kontinuálne maďarskou menšinou. Kniha sa sústreďuje predovšetkým na ich dejiny, dejiny škôl a kostolov, na kultúrnu a osvetovú činnosť.

Región má veľmi bohatú minulosť. Keďže väčšina obcí mala dobrú polohu – v blízkosti sa nachádzala rieka a v chotári obce bola úrodná pôda – boli obývané už od pravekých čias. V období stredoveku a novoveku boli obce majetkom zemepánov, ktorými boli rôzne významné rody – Forgáchovci, Hohenzollernovci, Ocskayovci a i., či vysokí hodnostári Uhorského kráľovstva – palatín, ostrihomský arcibiskup, nitriansky biskup a i. Všetky obce boli istý čas pod správou Turkov, neskôr sa regiónu dotkli protihabsburské povstania, predovšetkým povstanie Františka II. Rákócziho. Muži z obcí sa zúčastnili bojov 1. svetovej vojny. Po roku 1918 sa všetky obce stali súčasťou Československa, po Viedenskej arbitráži v roku 1938 zostali zväčša jeho súčasťou. 2. svetová vojna zasiahla väčšinu obcí priamo – boli v nich ubytovaní nemeckí vojaci, obcami prechádzali sovietske jednotky. Čitateľ sa dozvie z knihy o týchto, ale aj iných udalostiach.

Knihu Zobor-vidék története – Dejiny Podzoboria 
je možné si zakúpiť aj na
Obecnom úrade Výčapy - Opatovce.
Cena publikácie je 27,- €. 


 
 
webygroup

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka