Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné pomery

     Chotár obce leží v nadmorskej výške 146 - 230 m v juhovýchodnej časti sprašovej Nitrianskej pahorkatiny na nive a terase rieky Nitra.

     Odlesnený chotár na aluviálnej rovine a pahorkatine tvoria mladotreťohorné usadeniny, pokryté sprašou a nivnými uloženinami. Pôvodne bol aj chotár zalesnený, kvôli získaniu ornej pôdy bol les vyrúbaný. Zanikli aj zvyšky mŕtvych ramien rieky Nitra. Chotár má černozemné, hnedozemné a nivné pôdy.

     Dedina v minulosti bola známa aj vinohradníctvom na vyvýšenine západne od obce. Staré vinohrady obce Výčapy sa miestne nazývali Öreg szőlő a opatovský vinohrad bol známy pod menom Apáti szőlő. Po r. 1960 vinohrady zanikli, nedávno bol založený nový vinohrad.

     Bohužiaľ zanikla aj pekná orechová alej, miestne Diófaút na vyvýšenine starých vinohradov a po r. 1945 prírodný park bývalého kaštieľa Hohenzollnerovcov.

     Klíma Výčap – Opatoviec patrí do oblasti nížinnej klímy s miernou inverziou teplôt, viac-menej suchej prevažne teplej. Priemerná teplota v januári sa pohybuje od -1,5 oC do -4 oC, v júli od 18,5 oC do 19,5 oC. Priemerné zrážky činia okolo 650 – 700 mm na 1 m2 za rok.


 
webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka