Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Slovenský zväz záhradkárov ZO Výčapy - Opatovce

Z histórie záhradkárov

Život obce Výčapy – Opatovce je od svojich počiatkov úzko spätý s poľnohospodársku činnosťou. Na tomto základe sa rozvíjala jej história. Prvé počiatky spoľčovania sa ľudí vzišli z potreby úspešnejšieho presadenia sa na trhu poľnohospodárskych produktov. Vytvárali sa združenia samostatných roľníkov tzv. syndikáty, ktoré združovali pestovateľov tabaku, koreninovej papriky, cukrovej repy a iných priemyselných plodín.
Na našom území bola založená v roku 1920 Slovenská ovocinárska spoločnosť, ktorá bola priamym predchodcom Slovenského zväzu záhradkárov a ovocinárov. V roku 1957 začali ešte funkcionári Slovenskej ovocinárskej spoločnosti vytvárať podmienky na pretvorenie spolku. Za pomoci bývalého Povereníctva poľnohospodárstva dňa 15. októbra 1957 sa konal ustanovujúci zjazd Slovenského zväzu záhradkárov a ovocinárov.
Prvými priekopníkmi záhradkárskeho združenia boli učitelia miestnej Ľudovej školy. V tomto období sa v obci vykonávali rozsiahle výsadby nových odrôd ovocia a viniča. Členská základňa sa vyvíjala pod vedením predsedov ZO SZZ v poradí: Vincent Gasparík, Vincent Magáthh, v r. 1977 Vendelín Dlábik, Ing. Štefan Koprda, od r. 1978 Michal Dékaň, od r. 1982 Ing. Karol Billik, od r. 1992 František Tóth. Najväčší nárast členskej základne sme zaznamenali v roku 1977 – 1989. Spoločenské zmeny r. 1990 poznačili aj našu členskú základňu úbytkom členov. Súčasný výbor ZO SZZ v zložení František Tóth, Karol Molnár, Imrich Benďák, Milan Beňo, Dezider Macho, MUDr. Miloš Chum a Jozef Fekete svojou aktívnou spolkovou činnosťou v priebehu desiatich rokov zvýšil členskú základňu o dvojnásobok. Vekový priemer členskej základne je 43 rokov.
Činnosť nášho zväzu sa vyznačuje týmito aktivitami:
1. Vzdelávanie členov
Našimi členmi sú aj dvaja lektori školení odborníkov z UV SZZ. Sú to Karol Molnár a Imrich Benďák. Pod ich vedením pravidelne organizujeme prednášky so záhradkárskou problematikou.
Členovia navštevujú výstavy napr. Flóra Olomouc, Agrokomplex Nitra, Věžky pri Kromeříři, Lednice na Morave a iné.
2. Pestovateľská činnosť
Náš zväz sústavne propaguje zavádzanie nových výkonnejších odrôd ovocia a zeleniny, nových a účinnejších hnojív a agrochemikálií. Zavádzame biologickú ochranu rastlín, nové technológie pestovnia. Od roku 1978 sa v obci vykonával výkup ovocia a zeleniny.
3. Kultúrno - spoločenská činnosť
Pre členskú základňu každoročne organizujeme zábavy z príležitosti fašiangov a dožinkov. Organizujeme výstavy našich produktov. V spoločnosti s miestnymi vinohradníkmi tradične poriadame súťažnú degustáciu vína a ovocia. Veľkou udalosťou pre miestne vinohradnícke a záhradnícke spoločenstvo bolo postavenie a vysvätenie sochy sv. Urbana v lokalite viníc. 

ZDROJ: Kolektív autorov. Výčapy - Opatovce. 1999

diplom molnár.jpg

zahradkári.JPG


 


 

Slovenský zväz záhradkárov ZO Výčapy - Opatovce

bez názvu


Autor: OcÚ

bez názvu


Autor: OcÚ

bez názvu


Autor: OcÚ

bez názvu


Autor: OcÚ


 
 
bez názvu


Autor: OcÚ

bez názvu


Autor: OcÚ


 
webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka