Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Folklórna skupina NEFELEJCS

Folklórna skupina NEFELEJCS

     Naša obec oslavovala v roku 1999 krásne jubileum, 760. výročie prvej písomne zmienky o obci Výčapy-Opatovce.
     Pri tejto príležitosti sa zišlo niekoľko nadšencov pod vedením Ing. Gabriely Jánoškovej a Anastázie Billikovej, aby obnovilo činnosť folklórnej skupiny, ktorá tu pôsobila asi pred dvadsiatimi rokmi. 

     Pomenovali sme sa Nefelejcs – Nezábudka, to preto, aby sme nezabudli na krásne, pôvodné, maďarské piesne, na zvyky našich prastarých rodičov, hoci mnohé už neúprosný čas odvial do nenávratna. Aby sme z truhlíc vybrali chránené, ešte zachovalé, nádherné, bohato vyšívané ľudové kroje. A tým pripomenuli zašlé časy súčasnej generácii. 

     Počet členov foklórnej skupiny nie je stabilný. Niektorí sa už nezúčastňujú na programe, napr. pani A. Billiková, V. Billiková, A. Hupková, M.Magáthová, C. Tóthová, F. Billik, D. Macho, rodiny J. a E. Budayová, M.a L. Magáthová, T. a V. Škandiková. Poďakovanie patrí pani Ing. Gabriele Jánoškovej, ktorá naďalej úspešne vedie skupinu Nefelejcs. Je to možné len za aktívnej účasti členov, napr. rodiny K., A. a J. Billiková, H. a J. Budayová, M. a A. Dávidová, A. a L. Valentínyová, p. V. Bartová, M. Búšová, A. Čuláková, V. Jesenská, E. Kunová, V. Nováková, J. Čulák, L. Billik, Ale pribudli aj noví: H. Novická, D. Billik, Ľ. Marhula. Problémom je angažovať mladších ľudí, nakoľko už títo väčšinou nerozprávajú po maďarsky a my spievame a rozprávame v pôvodnej maďarskej reči. Ale naša náruč je otvorená pre všetkých, ktorým leží na srdci zachovanie miestnych tradícií.

     Chceme, aby sa nezabudlo na krásne piesne a tance, chceme uchovať zvyky, obyčaje a dedičstvo našich starých rodičov. Chceme, aby prekrásne vyšívané ľudové kroje neležali na dne truhlíc. Chceme, aby sa pestré korále na snehobielych čepcoch trblietali v slnečných lúčoch ešte veľa, veľa dní. 

                                                                                              Ing. Gabriela Jánošková 
                                                                                             vedúca skupiny Nefelejcs


 

Svätoštefanské slávnosti vo Viedeni 2009

krojované dievčence

Naše najmenšie krojované dievčence
Autor: OCÚ

vystúpenie

Vystúpenie FS NEFELEJCS
Autor: OcÚ

vystúpenie

Vystúpenie FS NEFELEJCS
Autor: OcÚ

pózovanie po vystúpení

Pózovanie po vystúpení
Autor: OcÚ


 
 
sprievod po Viedni

Sprievod po Viedni
Autor: OcÚ

pre sochou Márie Terézie

Pózovanie pre sochou Márie Terézie
Autor: OcÚ


 

Ďalšie fotogalérie

webygroup

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka